środa, 24 lutego 2016

Projekt ustawy o sprzedaży detalicznej. Debata Trójstronna w TVP Info

20 lutego w TVP Info  odbyła się debata trójstronna na temat projektu ustawy o sprzedaży detalicznej, opublikowanego przez Ministerstwo Finansów w ub. tygodniu.
Zaproszeni do studia eksperci dyskutowali nad projektem ustawy, który został ostro skrytykowany przez przedstawicieli wielu środowisk związanych z branżą handlową.
W spotkaniu uczestniczyli partnerzy społeczni:  Związek Rzemiosła Polskiego, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych i Pracodawcy RP, bez udziału strony rządowej.

Jak powiedziała Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego – jest kilka powodów, dla których ZRP jest zainteresowany jaki kształt będzie miała ta ustawa. W pierwszych wersjach projektu ustawy wydawało się, że podatek od handlu nie będzie dotyczył działalności rzemieślniczej. Jednak zrzeszamy producentów branży spożywczej i mięsnej, które utworzyły sieci sklepów patronackich, aby chronić się przed nierównymi warunkami, narzucanymi im przez markety.

- Jeżeli głównym celem wprowadzenia tego podatku miało być zniwelowanie różnic między drobnym a dużym handlem nie może być mowy o podatku liniowym tylko o progresywnym.
Rzemiosło od początku było za podatkiem progresywnym oraz za zwiększeniem liczby skali stawek podatkowych. Na przykład zaproponowaliśmy przy mniejszych obrotach stawkę 0,1 lub 0,05 procent – dodała Elżbieta Lutow - Jaki to będzie podatek, w dużej mierze zależeć będzie od stanowiska Komisji Europejskiej, która kwestionuje podatek progresywny. W tej chwili najważniejszą sprawą jest wysokość kwoty wolnej w podatku liniowym, w momencie kiedy przekształci się w propozycję podatku liniowego.

Natomiast w kwestii wyższego podatku w wolne dni od pracy partnerzy społeczni zgodnie powiedzieli że nie popierają takiego rozwiązania. – tutaj nie ma konfliktu. I strona związkowa i pracodawcy są zgodni w tej kwestii – powiedział ekspert ZRP. Rząd wstępnie zapowiedział wycofanie się z tej propozycji. - Jesteśmy zdania, że te kwestie należy regulować przepisami prawa pracy a nie wyższą stawką podatku – kontynuowała E. Lutow.

źródło: ZRP