czwartek, 12 maja 2011

Konferencja zamykająca projekt "Skuteczni eksperci = efektywny dialog"


W siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie 11 maja 2011 roku odbyła się konferencja zamykająca projekt „Skuteczni eksperci = efektywny dialog”, który jest realizowany w ramach Poddziałania 5.5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Gości powitał Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. W kilku słowach podsumował działania projektu.
– Wybór, jakiego dokonaliśmy w czasie tworzenia projektu, by umieścić go w ramach dialogu regionalnego, okazał się niezwykle trafny – powiedział Bartnik.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie potencjału eksperckiego ZRP i jego organizacji członkowskich oraz podnoszenie świadomości roli dialogu jako metody rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych. Zdaniem koordynatora projektu, Izabeli Opęchowskiej - cele te zostały zrealizowane. Jak zauważyła, stało się to w dużej mierze dzięki zaangażowaniu koordynatorów regionalnych w Izbach. W czasie trwania projektu w okresie od czerwca 2009 do kwietnia 2011 roku zorganizowano cykl szkoleń, warsztatów i seminariów dotyczących dialogu społecznego. Na szkoleniach uczestnicy zdobyli wiedzę i kompetencje, potrzebne do prowadzenia efektywnego dialogu z partnerami społecznymi na poziomie regionalnym i lokalnym.

Projekt „Skuteczni eksperci = efektywny dialog” stanowił również okazję do nawiązania i zacieśnienia współpracy pomiędzy ekspertami Związku Rzemiosła Polskiego z całej Polski i pozwolił na zbudowanie aktywnego, ponadregionalnego zespołu ds. dialogu społecznego.
- Po zakończeniu projektu - stwierdziła na konferencji Elżbieta Znosko-Łapczyńska Doradca Prezesa ZRP, która omówiła funkcjonowanie rzemieślniczego dialogu społecznego w kontekście samorządu gospodarczego – świadomość, czym zajmuje się i jak funkcjonuje dialog regionalny z pewnością się zwiększyła w środowisku rzemiosła. Izabela Opęchowska zapowiedziała kontynuację projektu – Małymi kroczkami, dzięki projektom takim, jak "Skuteczni eksperci = efektywny dialog", dialog w regionie będzie się umacniał.

O istotnej roli dialogu na poziomie centralnym mówili Prezes Jerzy Bartnik, oraz Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Obydwaj przyznali, że szkolenia w ramach dialogu potrzebne są w szczególności partnerom społecznym, ale jak zauważyli, przydałyby się często także stronie rządowej. Uwagi te w swojej prezentacji potwierdziła Dyrektor Zespołu Koordynacji Spraw Europejskich, Edyta Doboszyńska.
– Siła dialogu społecznego wynika z siły partnerów społecznych. Wspieranie dialogu społecznego trzeba więc rozpoczynać od wspierania członków swojej organizacji – zaznaczyła.