Związek Rzemiosła Polskiego zaprasza do zapoznania się i wykorzystania trzech prezentacji multimedialnych opracowanych w ramach zadania pt „Modyfikacja i rozwój materiałów promujących kształcenie dualne w rzemiośle” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030.
Prezentacje stanowią doskonałe narzędzie do realizacji zadań związanych informowaniem o możliwościach kształcenia w rzemiośle oraz doradztwem zawodowym ( linki do pobrania materiałów znajdują się poniżej). Na temat dualnego kształcenia zawodowego wiele się mówi, ale w dalszym ciągu nie wystarcza to, aby nastąpiła faktyczna zmiana wizerunku kształcenia zawodowego realizowanego w szkole i w miejscu pracy u pracodawcy. Rzemiosło to środowisko pracodawców, którzy od zawsze aktywnie uczestniczą w kształceniu zawodowym. Przygotowane materiały mają na celu pokazanie jak, we współczesnej praktyce, kształtują się relacje: uczeń – mistrz i co ma istotny wpływ na jakość kwalifikacji oraz dążenie, aby adekwatnie odpowiadały na zmieniające się potrzeby rynku pracy.
Organizacje rzemiosła realizują różnego rodzaju działania mające na celu promocję dualnego kształcenia zawodowego, wpierając instytucje i osoby zajmujące się doradztwem zawodowym, zmierzając do tego aby, więcej ludzi młodych wybierało naukę w zawodach rzemieślniczych i w branżowych szkołach I stopnia.
Związek Rzemiosła Polskiego wpierając sieć organizacji rzemiosła m.in. w zakresie informacji i promocji dualnego kształcenia zawodowego w rzemiośle w 2019 roku, po raz pierwszy przygotował multimedialny zestaw materiałów informacyjnych. W jego skład wchodzą trzy prezentacje multimedialne wraz z cyklem krótkich filmów, pokazujących pracę w zakresie 8 zawodów rzemieślniczych tj: blacharz budowlany, stolarz, elektryk, fryzjer, kucharz, mechanik precyzyjny, krawiec, cukiernik.
Materiały zostały rozwinięte o filmy odnoszące się do kolejnych 18 zawodów rzemieślniczych, a treść prezentacji uaktualniona pod kątem prawnym.
Nowe, uaktualnione i wzbogacone o kolejne profesje rzemieślnicze, narzędzie składające się z trzech elementów multimedialnych:
„Wybieram rzemiosło - część I”
„Wybieram rzemiosło - część II”
„Wybieram rzemiosło - część III”
Związek Rzemiosła Polskiego przekazuje Państwu zamieszczone na poniższych linkach materiały i zwraca się z prośbą o ich szerokie upowszechnienie, wykorzystując własne kanały przepływu informacji. Proponujemy zamieszczenie ich: na stronie internetowej, profilu Facebook, YouTube oraz innych przekazach internetowych oraz poinformowanie o dostępności do materiałów następujące instytucje: kuratorium oświaty, urzędy pracy, szkoły branżowe, szkoły podstawowe, firmy szkoleniowe, Centra Doskonalenia Zawodowego, fundacje i stowarzyszenia realizujące zadania z poradnictwa zawodowego i rynku pracy, instytucje rynku pracy.
OPIS SYNTETYCZNY 3 PREZENTACJI MULTIMEDIALNYCH
„Wybieram Rzemiosło – CZĘŚĆ I” – składa się 48 plansz w programie MS PowerPoint, na których zamieszczono podstawowe informacje, dotyczące problematyki związanej z podjęciem nauki zawodu w rzemiośle, jej przebiegiem, wymaganiami w stosunku do ucznia, powinności ucznia oraz mistrza szkolącego i nauczycieli w szkole.
Link do pobrania prezentacji :
https://drive.google.com/file/d/1MX3XTeSk_0ePpleKRepvhIrIkLGpATuY/view?usp=sharing
„Wybieram Rzemiosło – CZĘŚĆ II” – składa się ze 127 plansz w programie MS PowerPoint, w tym 26 krótkich filmów ilustrujących pracę w zawodach rzemieślniczych, w podziale na branże:
BRANŻA BUDOWLANA dekarz, kamieniarz, zdun, monter sieci i instalacji sanitarnych, blacharz budowlany
BRANŻA DRZEWNO-MEBLARSKA stolarz, tapicer, koszykarz-plecionkarz
BRANŻA ELEKTROENERGETYCZNA elektryk
BRANŻA FRYZJERSKO-KOSMETYCZNA fryzjer
BRANŻA SPOŻYWCZA kucharz, przetwórca mięsa, piekarz, cukiernik, kelner
BRANŻAPOLIGRAFICZNO-FOTOGRAFICZNA operator procesów introligatorskich -introligator, fotograf, drukarz fleksograficzny
BRANŻA MECHANICZNA kowal, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, witrażownik
BRANŻA MODY krawiec
BRANŻA MOTORYZACYJNA lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy
Filmy o zawodach rzemieślniczych zostały podzielone w grupy branżowe (ilustruje tabela). Poszczególne filmy uruchomiane są z oznaczonej nazwą zawodu planszy.
Filmy są krótkie i zwracają uwagę na najbardziej charakterystyczne czynności dla danego zawodu. Każdy film uzupełniony jest planszą informującą o najważniejszych wymogach podjęcia nauki w prezentowanym zawodzie. Pokaz takiej prezentacji jest dynamiczny – szybko i sprawnie przekazuje najważniejsze informacje. Czas prezentacji można dowolnie modyfikować i w zależności od potrzeb skrócić albo zaprezentować więcej zagadnień.
Link do pobrania prezentacji wraz z 28 filmami
https://docs.google.com/presentation/d/16XmInuqOmrVNja4pfyNEiApsGwRlvbFV/edit?usp=sharing&ouid=107825919165489331865&rtpof=true&sd=true
(Uwaga! plik jest obszerny wymaga odpowiedniej pojemności na posiadanym sprzęcie komputerowym)
„Wybieram Rzemiosło – CZĘŚĆ III” składa się z 30 plansz. Dotyczy kwalifikacji zawodowych, tj. prezentacji egzaminu czeladniczego, jego przebiegu, a także korzyści wynikających uzyskania kwalifikacji zawodowych, informacji o Suplemencie europass, możliwościach podjęcia pracy, a także doskonalenia kwalifikacji pod kątem potrzeb rynku pracy, przykładów możliwości jakie dają poszczególne zawody, wskazuje możliwości jakie daje zdobycie podstawowego fachu uzupełnianego później kolejnymi umiejętnościami, potwierdzonymi w kolejnych kwalifikacjach zawodowych oraz dalszej ścieżki kształcenia na poziomie wyższej uczelni.
Link do pobrania prezentacji :
https://drive.google.com/file/d/18YAGpN4jVCuwxwPS_jySzLcl6MLMqRgX/view?usp=sharing
źródło: ZRP