czwartek, 2 kwietnia 2020

Ochrona średnich przedsiębiorstw i miejsc pracy w ramach pakietu „tarczy antykryzysowej”

Z powodu rozprzestrzenienia się wirusa średnie przedsiębiorstwa narażone są na straty finansowe, które w efekcie mogą doprowadzić do bankructw, a co za tym idzie – również zwolnień pracowników. W ramach przyjętej przez Sejm specustawy „tarcza antykryzysowa” zaproponowane zostały rozwiązania, których celem jest przede wszystkim pomoc przedsiębiorcom i ochrona miejsc pracy.

1. Dofinansowanie do płacy pracownika

W ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zaoferowano wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy wykażą spadki obrotów firm w okresie wprowadzonego przez nich przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy z powodu epidemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika objętego przestojem ekonomicznym w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń lub dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika objętego obniżonym wymiarem czasu pracy do wysokości 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń.
2. Dofinansowanie wynagrodzeń oraz składek ze środków Funduszu Pracy

Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane, gdy spadek obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po 01.01.2020 r. wyniesie:

a) co najmniej 30 proc. – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w odniesieniu do każdego pracownika;

b) co najmniej 50 proc. – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika;

c) co najmniej 80 proc. – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.

Dofinansowanie będzie mogło być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, wypłacane w okresach miesięcznych.
3. Możliwość odroczenia i rozłożenia na raty składek na ZUS

Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy, którzy mają trudności w opłaceniu składek na ZUS za okres od stycznia 2020 r., będą mieli możliwość odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty, bez opłat i odsetek za zwłokę (tj. bez tzw. opłaty prolongacyjnej). Wniosek o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty, będzie musiał być złożony w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.

JAK TO ZROBIĆ?
4. Możliwość odroczenia płatności podatków PIT, CIT, VAT

Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się możliwość przesunięcia w czasie należności publiczno-prawne bez dodatkowych opłat. Chodzi o PIT, CIT, VAT i składki na ZUS, bez względu na wielkość i formę prowadzonej działalności gospodarczej. Regulacja dotyczy także terminu złożenia deklaracji podatkowej PIT. Podatnicy będą mieli na to czas do końca maja.

JAK TO ZROBIĆ?
5. Możliwość wstecznego rozliczenia strat

W przygotowanym pakiecie zaproponowano możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT. To oznacza, że stratę poniesioną w tym roku podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. - złożą korektę zeznania za 2019 r. Z możliwości tej skorzystają osoby, których przychody osiągnięte w 2020 r. spadną o co najmniej 50 proc. w stosunku do 2019 r.
6. Przesunięcia płatności za media

Zmiana ma na celu odciążenie przedsiębiorców z opłat audiowizualnych i abonamentowych. W szczególności z tego rozwiązania skorzystają usługodawcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej czy fryzjerskiej.

Szczegółowe informacje udzielane są przez dostawców mediów.
7. Rozszerzenie programu gwarancji de minimis przez Bank Gospodarstwa Krajowego

Gwarancje de minimis ułatwiają zaciągnięcie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego firmom z sektora MŚP. Środki z kredytu obrotowego mogą być wykorzystane na bieżące finansowanie działalności gospodarczej, a także celów rozwojowych przedsiębiorstwa.

W pakiecie przewidziano nowe, lepsze warunki w programie gwarancji de minimis. Chodzi o zwiększenie maksymalnego zabezpieczenia z 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu (wartość gwarancji to maksymalnie 3,5 mln zł), bez prowizji pobieranej przy udzieleniu gwarancji. Ze zwiększonych gwarancji będzie mogła skorzystać każda firma sektora MŚP, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis, niezależnie od branży.

CO TO OZNACZA?
8. Możliwość podwyższenia kapitału lub finansowania

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać podwyższenie kapitału lub finansowanie w postaci obligacji podporządkowanych firm średnich i dużych z funduszu Polskiego Funduszu Rozwoju, inwestycje o wartości 6 mld zł.
9. Ubezpieczenia obrotu handlowego Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych

KUKE rozszerza do 100 proc. zakres ochrony ubezpieczeniowej dla projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym. W tym celu zwiększone zostanie finansowanie KUKE w zakresie ubezpieczeń obrotu handlowego w kraju i za granicą.
10. Przedłużenie ważności pozwoleń na pracę dla obcokrajowców

Propozycja zakłada wydłużenie okresu ważności zezwoleń na pracę cudzoziemca (oraz decyzji o przedłużeniu zezwolenia na pracę), a także wydłużenie dopuszczalnego okresu pracy bez zezwolenia na pracę na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem i następujących po nim 30 dni.

JAK TO ZROBIĆ?
11. Wydłużenie terminów ważności okresowych badań lekarskich

Zgodnie z założeniami, dotychczasowe zaświadczenia lekarskie o zdolności do pracy na danym stanowisku nie przestaną obowiązywać. W czasie zagrożenia epidemicznego pracownicy nie będą więc musieli udawać się do placówek medycznych.

Więcej informacji na: gov.pl/rodzina oraz gov.pl/koronariwus.