Tradycyjnie od lat w dniu Św. Józefa – patrona rzemieślników 19 marca 2019r. o godz.12.00 w sali reprezentacyjnej Cechu - odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze członków oleskiego Cechu. Zebranie poprzedziła tradycyjnie Msza Święta, która odbyła się w Kościele Św. Anny. W mszy uczestniczył Starszyzna Cechu, poczet sztandarowy, rzemieślnicy , rodziny i pątnicy Św. Józefa. Podczas uroczystości zostały odczytane wypominki za zmarłych rzemieślników. W czasie Mszy przygrywała orkiestra dęta, składająca się z grających rzemieślników pod batutą Piotra Rataja.
Uroczystego otwarcia Walnego Zgromadzenia dokonał pan Alojzy Bardorz – Starszy Cechu, witając serdecznie przybyłych na zebranie rzemieślników i zaproszonych gości. Zgromadzenie rozpoczęło się od uczczenia zmarłych członków Cechu minutą ciszy. Przewodniczącym zebrania został wybrany Grzegorz Pakuła, sekretarzem – Hubert Brodacki . Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: Prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu Pan Tadeusz Staruch, poseł z ramienia PO - Tomasz Kostuś, Starosta – Roland Fabianek , wi-ce prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu pan Artur Kniejski, Horst Chwałek – dyr. Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, Rataj Joachim- kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, Maciej Flank – dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie, Grzegorz Polak – przedstawiciel Burmistrza Olesna . Szczególnie serdecznie Starszy Cechu przywitał Honorowych członków Cechu Pana Błażeja Wolnego . W zebraniu uczestniczyło 49 rzemieślników. To kolejny rok z bardzo dobrą frekwencją. Rzemieślnicy interesują się sprawami działalności gospodarczej. Cieszy fakt, że w zebraniu brała udział liczna grupa młodych rzemieślników. Jednym z ważniejszych punktów obrad było sprawozdanie z działalności Zarządu i Biura Cechu za 2018r i udzielenie absolutorium ,,Starszemu’’ i Zarządowi . Sprawozdanie przedstawił w formie prezentacji multimedialnej -kierownik Biura Cechu Paweł Miozga . W końcowej mowie Starszy Cechu podkreślił, ze obecnie Cech zrzesza 146 członków i posiada dobrą sytuację finansową mimo braku części najemców. Podziękował gościom zaproszonym za współpracę była ona bardzo dobra na poziomie Powiatu, Szkoły i Urzędu Pracy. Szczególne podziękowania skierował pod adresem pracowników Biura Cechu, którzy na co dzień dbają o sprawy rzemieślników. Miłe słowa uznania i podziękowania skierował do rzemieślników, którzy aktywnie uczestniczyli w działalności Cechu. Zawsze można było liczyć na pomoc. Bardzo serdecznie podziękował wszystkim rzemieślnikom , którzy swą solidną pracą i postawą kreują wizerunek naszego Cechu.
Każdy z Zaproszonych gości przedstawił swoje wystąpienie, po którym następowały pytania. W wystąpieniach gości przewijało się docenienie działalności Zarządu i pracowników biura.
Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie złożył gratulacje i wręczył małe upominki Rzemieślnikom, których uczniowie zostali finalistami XLVIII krajowego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Uczeń Pana Pawła Oblonka z Wichrowa w „P.J.OBLONK”, Kamil Brodowy, zajął I miejsce w Finale Centralnym Turnieju w kwalifikacji - wykonywanie robót malarskich i tapeciarskich i został MŁODYM MALARZEM ROKU 2019 DEKORAL PROFESSIONAL. Otrzymał pistolet natryskowy oraz bon do marketu budowlanego ufundowany przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Szkoła otrzymała nagrodę w postaci maszyny natryskowej oraz 300 litrów farby. Natomiast u Pana Andrzeja Wachowskiego z Grodziska w Zakładzie „GLAZUR-KOMPLEX” uczy się Patryk Dombek, który zajął 2 miejsce w Turniej w kwalifikacji - wykonywanie robót murarskich i tynkarskich - roboty murarskie. Jan Mrugała zajął 5 miejsce w kwalifikacji wykonywanie robót dekarskich. Zajęcia praktyczne odbywa u Pana Edwarda Bartyli w firmie "Bartyla" z Chudoby.
Prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu Pan Tadeusz Staruch zwrócił uwagę na to, że Izby Rzemieślnicze w kraju były zagrożone z tego powodu, że egzaminy zawodowe miały się odbywać przed komisją okręgową, a Izby Rzemieślnicze w większości utrzymują się ze szkoleń. Groziło to jego zdaniem rozpadem Rzemiosła. Skierował podziękowania do Pana posła Kostusia, który wstawił się w sprawie Izb. Efektem tego była wizyta Pani Minister Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej w Opolskiej Izbie Rzemieślniczej w Opolu. Prezes zwrócił uwagę na to, że mimo chwilowej dobrej sytuacji Izby są nadal zagrożone z powodu, iż obecny rząd nadal planuje zmiany niekorzystne dla Rzemiosła.
Sam Pan Poseł Tomasz Kostuś pogratulował Oleskiemu Cechowi jak skutecznie potrafi współpracować i dbać o tradycje mimo różnorodnych opcji politycznych i poglądów, a także stwierdził, że mógłby być wzorem dla innych organizacji. Pogratulował Starostwu poziomu szkolnictwa zawodowego i uwzględnił, że osiągnięcia uczniów na poziomie wojewódzkim i krajowym są dowodem najwyższej jakości kształcenia. Pan Kostuś zaprosił też na planowane spotkanie, które chce zorganizować w porozumieniu z Burmistrzem i Starostą, gdzie można będzie zadawać pytania i porozmawiać o problemach i planach i propozycjach politycznych. Poinformował też o możliwości otwarcia biura poselskiego w Oleskim Cechu.
Kierownik biura Cechu Pan Paweł Miozga podziękował za wszystkie miłe słowa od Pana posła, jednak zwrócił uwagę na to ,ze Cech jako instytucja wsparcia biznesu musi sobie finansowo radzić sama. Nie korzysta z żadnych projektów jak chociażby inne instytucje np. OCRG , przez co działalność na rzecz rzemieślników jest bardzo utrudniona. Natomiast Pan Olejnik- fotograf z Praszki, zwrócił uwagę na to czy każdy kto pełni działalność rzemieślniczą nie powinien mieć na to odpowiednich uprawnień, a także zaznaczył że niesprawiedliwe jest gdy wybrany przez wyborców polityk zmienia po wyborach partię polityczną i zaproponował, że taka osoba powinna utracić w tej sytuacji mandat poselski.
Pan Poseł nie zostawił pytań bez odpowiedzi. Stwierdził, że wie iż rzemiosło w dzisiejszych czasach nie ma się najlepiej i spotyka wiele utrudnień. Ale zauważył, że w wielu organizacjach występuje spustoszenie w szeregach, natomiast w Cechu Oleskim nadal ciągle utrzymuje się stały poziom struktury. Przyznał rację, że jeśli ktoś z różnych powodów, ideologicznych czy innych, zmienia barwy polityczne to nie może to pozostać bez echa, bo jednak zawarł pewien kontrakt społeczny. Zaznaczył, że oddajemy głos nie na osobę, ale na określone wartości, które reprezentuje. Pan Kostuś chętnie rozwinął by ten temat na wspólnym spotkaniu w Oleśnie, które chce już w najbliższych tygodniach zorganizować.
Starosta Oleski Pan Roland Fabianek zwrócił uwagę, jak to w 2015 roku Pani Minister ogłosiła rokiem szkolnictwa zawodowego, co jednak nie przyniosło żadnych zmian, a regulacje które były nie sprzyjały rozwojowi szkolnictwa. Odniósł się też do oświadczenia Pana Tadeusza Olejnika o potrzebę sprawdzania uprawnień rzemieślników do pełnienia zawodu. Zwrócił uwagę i przypomniał o tym, że w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, każdy może sprawdzić gdzie dany rzemieślnik zdobył swoje kwalifikacje i jakie firmy ręczą za jego wykształcenie.
Podczas zebrania zostały wręczone odznaczenia i listy gratulacyjne za przynależność do Cechu.
Złoty Medal im. Jana Kilińskiego:
1. Bartyla Ginter – Zakład Usługowy, Murarsko-Tynkarski – Olesno, ul. Targowa 13
Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego:
1. Blaszczok Gerard – Zakład Handlowo-Usługowy "TRIMEX" - Jamy
2. Kukuła Zdzisław – Zakład Usługowy Malarstwo-Tapeciarstwo - Olesno, Wronczyńska 37
3. Macioł Sylwia – Fryzjerstwo - Olesno, Sądowa 1
4. Szropa Manfred – Zakład Malarsko-Tapeciarski i Rem-Bud - Łowoszów, Krzywa 16A
Honorowa Odznaka dla Rzemiosła:
1. Gaden Jerzy – Stolarstwo Usługowo-Produkcyjne - Wysoka, Dobrodzieńska 8
2. Gielsok Piotr - Zakład Usługowy Stolarsko - Organmistrzowski "Lig-Stolorgan"- Ligota Oleska 4F
3. Pakuła Grzegorz - Zakład Produkcyjno Usługowy "TAPICER" - Ligota Oleska 22
4. Szklorz Piotr – AUTO – PIOTR II - Olesno, Świercze, Studnitza 18
5. Staroń Adam – Elektromechanika Samochodowa - Olesno, Wachowska 44
Odznaka, zasłużony dla rzemiosła województwa opolskiego:
1. Gliński Radosław – NETEX ; ELEKTROMATIK - Stare Olesno
2. Strugała Edward – PBMH MODERN – Bud Spółka Zo.O. Sp. Kom. - Starokrzepice, ul. Oleska 406
Odznaka Złota za szkolenie uczniów w Rzemiośle:
1. Szropa Manfred – Zakład Malarsko-Tapeciarski i Rem - Bud - Łowoszów, Krzywa 16A
Odznaka Srebrna za szkolenie uczniów w Rzemiośle:
1. Jeziorek Waldemar - Usługi Remontowo - Budowlane - Wysoka 49
2. Kalus Grzegorz - Zakład Usługowy "KALUS" - Sowczyce, Nowa 14
3. Kiełbus Jarosław - Zakład Dekarsko-Blacharski "DACHBUD" - Olesno, Arnsberska 77
4. Oblonk Paweł - "P.J.OBLONK" - Wichrów 56
Listy gratulacyjne za przynależność do Cechu:
Dane z Cechu w liczbach z 2018 roku:
Ilość zakładów rzemieślniczych - 146
Ilość zakładów szkolących uczniów -61
Ilość członków pracujących w zakładach rzemieślniczych – 1200
Ilość nowo przyjętych członków - 7
Ilość skreślonych członków -4
Ilość uczniów w zakładach rzemieślniczych -176
Ilość czeladników którzy zdali egzamin - 59
Ilość mistrzów którzy zdali egzamin - 3
Ilość posiedzeń Zarządu - 10
Ilość przyjętych uchwał - 16
Ilość zawartych umów o naukę zawodu - 66
Ilość dzieci na spotkaniu z Mikołajem - 76
Ilość rzemieślników biorących udział w wyjeździe - 48
Ilość odsłon strony internetowej - cech.olesno.pl - 230 000
Średni zasięg postów na stronie Facebookowej - 157