Kiedy przygotowujemy stół na uroczystości takie, jak święta, urodziny, chrzciny, komunie itp., często zastanawiamy się, jak udekorować potrawy, by nie były to tyko liście sałaty. Są i tacy, którzy potrafią wyciąć kwiatki z marchwi czy rzodkiewki. To już tylko krok do tego, by zrobić kolejny do carvingu. Nauka rzeźbienia w owocach nie jest trudna, pod warunkiem, że ma się dużą cierpliwość i jeśli poświęci się jej wystarczająco sporo czasu. Najpopularniejszymi owocami i warzywami używanymi w carvingu są arbuzy, melony, dynie, ananasy, rzodkiew, marchew, ogórki, buraki. Najczęściej tworzy się motywy roślinne, czasem zwierzęce. Popularne są także dodatkowe ozdoby w postaci liści lub gałązek.
Dwie uczennice Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie – Weronika Majchrzak z kl. II ucząca się w zawodzie kucharz oraz Aleksandra Sadolewska z kl. III – cukiernik pod czujnym okiem Mistrza kulinarnego Rajmunda Królika miały możliwość podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w kursie „Przygotowanie potraw z warzyw i owoców z elementami carvingu”. Uczennice podczas dwudniowego szkolenia, zapoznały się nie tylko z teorią dotyczącą carvingu, ale przede wszystkim dzięki cennym wskazówkom Mistrza Rajmunda Królika samodzielnie rzeźbiły w warzywach i owocach, tworząc niezwykłe cuda cieszące oko. Pozyskane dodatkowe umiejętności, potwierdzone certyfikatami, z pewnością przydadzą się dziewczętom w przyszłej pracy zawodowej i zwiększą ich atrakcyjność na rynku pracy.
Kurs „Przygotowanie potraw z warzyw i owoców z elementami carvingu” odbył się dzięki realizowanemu przez Cech projektowi „Rzemieślnicy na start” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Kurs dot. carvingu, nie jest jedynym kursem oferowanym dla uczniów Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, aby podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe. W najbliższych miesiącach, w ramach projektu „Rzemieślnicy na start”, planowany jest kurs nadający uprawnienia SEP, kurs spawania oraz kurs stylizacji paznokci.